Alüminyum Kabartma Harf

Mekanlarınıza göre tasarlıyoruz. #AlüminyumKabartmaHarf

Whatsapp mesaj ile Fiyat al

Alüminyum Kabartma Harf


Alüminyum hafif ve yumuşak bir malzemedir. Ana rengi gümüş gridir. Ancak açıkhava sektöründe tüm ince işçilikleri tamamlandıktan sonra ham madde üzerine fırın boya yapılmaktadır. Reklam sektöründe kullanılan alüminyum malzeme plaka bazında üretilip satın alınmaktadır. Alüminyum malzemeden alüminyum kabartma harf yada alüminyum dekupe tabela imal edilebilmektedir.


Alüminyum Kabartma Harf : Levha halinde satın alınan malzeme dijital ortamda çalışmaları tamamlanıp müşteri onayı alınmış olan çalışmanın cnc kesiminin yapılması neticesinde istenilen derinlikte yanak dönülerek harf şekline getirilir. Tüm harfler tamamlandıktan sonra istenilen renk verilmek üzere statik boyaya girer. Tüm imalat işlemlerinin son kez kontrolden geçirilmesiyle birlikte problem yok ise istenilen zemine montajı yapılarak iş sonlandırılmış olur.

Alüminyum Dekupe Tabela : Alüminyum malzeme müşteri onayı alınan çizime göre cnc tezgahta dekupe ettirilmek suretiyle hazırlanır. Kesim işlemi biten hammadde statik boyaya girer. Bu sırada tabelanın demir karkası hazırlanır ve isteğe göre floresant yada led aydınlatma işlemi yapılır. Kasa üzerinde ışıklandırmadan sonraki aşama ise alüminyum dekupenin altına verilecek olan zemindir. Işık geçirğenliğinden dolayı pleksi tercih edilmektedir. Ancak tabela ışıklı değilse kompozit panelde kullanılabilir. Dekupe kısmın kasa üzerine montajı ile birlikte imalat aşaması sonlanmış tabela montaja hazır hale getirilmiş olur.

Kabartma Harf Özellikleri

Kullanılan alüminyum malzemenin kalınlığı genellikle 2 mm’dir. Büyük harflerde 3 mm’e kadar çıkar. Malzeme olarak paslanmaza göre daha yumuşak olan alüminyum cnc tezgahlarda kesilir. Öncelikli iş tabelanın yapılacağı cepheye dijital ortamda tasarım yapılması işidir. Kaynak için kabartma alüminyum harflerde torç dediğimiz uçlar kullanılır. Argon kaynakla yapılan alüminyum harfler tesviye sonrası elektrostatik boyaya gönderilir. Kaynak aşaması en önemli evredir. Eğer basınç ayarı fazla ise harfin ön tarafına patlak verir az olur ise kaynak yerinden kırılmalar olabilir. Harflerin kaynağı yapıldıktan sonra zımpara işlemi gerçekleşir. Harfin tamamına zımpara yapılarak boyanın mukavemeti güçlendirilir. Alüminyum kabartma harflerde genellikle aydınlatma kullanılır. Bu sebeple harf derinliği min. 7 – 8 cm olmalıdır. Zemine vuran led aydınlatmalı alüminyum kabartma harflerde zemin renginin açık olması avantajdır. Siyah zeminde ışık patlamayacağı için genellikle çok renkli zeminler tercih edilmelidir.

Led dizilimi harfin içinde doğru yapılmalıdır ve mümkünse piyasada ki en kaliteli ledlerden imal edilmelidir.En direk kullanım dışında direk kullanılan kabartma harflerde mevcuttur. Böyle kabartmalı çalışmalara fileli harf denir. Önden bakıldığında 1 – 2 cm gibi harf kalınlığı gözükür. 2 cm harfin etrafına tekrar yan bant dediğimiz parçalar kaynatılır. Kurumsal renge veya isteğe göre 3 mm renkli pleksi harfin iç tarafından uygulanır.

Alüminyum kabartma harflerde çalışmanın kalitesi kaynak yerlerinin gözükmemesi ve boyanın temiz yapılmasından anlaşılır. En önemli unsurda led aydınlamalarda ledlerin homojen bir şekilde dağılımıdır.

Cepheye takılan ışıklı kabartma alüminyum harflerde zemine yapılan uygulama çok önemlidir. 10 mm forex malzeme harf ebatında kesilerek ledler bu malzemenin üzerine dönülür. Montaj bittikten sonra harflerin ve logonun etrafına silikon çekilir. Bu işlemin sebebi yağmur yağdığınd aharf içerisine su dolmaması ve toz girmemesidir.