Cephe Giydirme

Tüm cepheler artık daha dikkat çekici #CepheGiydirme

Whatsapp mesaj ile Fiyat al

Cephe Giydirme


Binaların cam yüzeylerine reklam kaplaması yapılması işlemine cephe kaplama ( cephe giydirme ) denilmektedir. Cepheye uygulanacak olan görselin tasarım aşamasından sonra owv yada opak folyo üzerine baskısı yapılır. Cephe kaplama da yapılması gereken ilk işlem uygulama yapılacak alanın düzgünce temizlenmesidir. Dekupesi yapılan folyolar proje alanının konumuna göre vinç yada merdiven aracılığıyla ragle yardımıyla cepheye uygulanır. Cephe giydirme etkili reklam yöntemlerindendir. Ancak meşakatli bir uygulama olması sebebiyle güvenilir firmalar tercih edilmelidir.


Açıkhava reklam sektörünün en gözde işlemlerindendir. Ebatlarının büyük olması ve göz önünde bulunması dolayısıyla en dikkat çekici reklam mecrasıdır. Proje aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Ebatlamanın doğru yapılması ve paylarının doğru verilmesi gerekir. Ayrıca her kaplama ve germe işinde olduğu gibi paylı baskı alınmalıdır. Cephe reklam giydirme işinde cephenin durumuna göre farklı mataryeller kullanılmaktadır. Öncelikle cam cepheler için yapılan giydirmelere değinelim.Burada dikkat edilecek husus cam aralarında bulunan derzlerin ölçüsüdür. Bunlar tasarım ve baskı aşamasında gözden kaçmaması gereken unsurlardır. Yine önemli durumlardan biride baskıdan iyi sonuç alabilmek için çalışılan görselin çözünürlüğünün büyük ebatlı olmasıdır. Cam cepheli binalarda genellikle OWV ( delikli folyo ) uygulaması yapılır. Bu ürün yine folyo gibi yapışkanlıdır ve aynı şekilde uygulanır. Tek farkı üzerinde fabrikasyon esnasında açılmış olan deliklerin bulunmasıdır. Bu delikler camdan dışarının görünmesini sağlar.Aynı zamanda bu ürünün arka kısmı yani yapışkanlı tarafı siyahtır. Delikli oluşundan ve hava kabarcığı bırakmayacağından dolayı uygulaması folyoya oranla daha kolaydır. Birçok cephede karşılaşılan reklam giydirmesi delikli folyo kullanılarak yapılmıştır.Bir diğer husus ise malzemenin üzerine basılacak boyanın kalitesidir. Piyasa bulunan dijital baskı makinalarının kalitesi arasında çok ciddi farklar vardır.Bu durum birazda maliyetlerle ilgilidir. 30.000 usd’dan 2.000.000 usd’a kadar aynı işi yapan ama kalite ve hız olarak ciddi farklar yaratan malzemeler vardır.Baskı maliyeti olarak çok fark olmamasına rağmen bazı firmalar hala 10 sene öncesinin teknolojisini kullanmaktadır. Buda cephede bulunan baskının çabuk solmasında en önemli etkendir.

Bir diğer cephe reklam kaplama malzemesi ise mesh’dir. Delikli branda olarakda bilinen bu üründe yine delikli folyoda olduğu gibi dışarıyı görmemizi sağlar.Genelde cephelerde tadilat yapılırken kullanılır. Aynı zamanda büyük ebatlı baskılarda tercih edilmesinin sebebi rüzgardan zarar görmeyen bir malzeme oluşudur. Delikli bir ürün olduğu için rüzgar içinden geçer. İstenirse baskının yan kısımlarına dfikiş yapılarak istenirse konstrüksiyona gerilerek çakılma yöntemiyle uygulanır. Mesh baskıda da owv uygulamalarında olduğu gibi baskı kalitesi çok önemlidir. Görsel ebatları çok büyük olduğundan çözünürlüğün yüksek olması gerekir.

Bazı durumlarda cephe reklamlarında farklı ürünler kullanılabilir. Cam cepheli binaların kör cephelerinde opak folyo üzeri baskı kullanılabilir. Bu durum maliyeti de olumlu yönde etkiler.

Cephe kaplama denince akla gelen bir diğer ürün ise kompozittir. Alucobontda denilen bu ürün dış cepheler için özel olarak imal edilmiş hava şartlarına uygun paslanmayan , solmayan ve kırılmayan bir malzemedir.Birçok renkte imalatı yapılan kompozit paneller tüm cephelere uygulanabilir. Günümüzde teknolojinin de artmasıyla özel desenli (ahşap, mermer ) ürünler piyasaya çıkmıştır.

Cephe folyo kaplama nasıl yapılır?

Dijital ortamdaki tasarım işlemleri ve ölçeklendirme işlemleri tamamlandıktan ve iş onayı alındıktan sonra uygulama yapılacak yer düzgünce temizlenmeli ve uygun büyüklükteki vinç yardımıyla cephe giydirme işlemine başlanmalıdır. Uygulama şekli toplam metraja ve firmadan firmaya değişiklik göstermektedir.

Cephe giydirme sağdan başlayarak sola doğru tek tek tüm camların kaplanabileceği gibi yukarıdan aşağı blok şeklinde de yapılabilmektedir. Müşterinin talebi doğrultusunda uygulama delikli folyo yada opak folyo ile yapılabilir. Delikli folyo (one way vision folyo) kaplamada uygulama sonrası içeriden dışarısı görünebilir ancak ışık yakılmadığı sürece dışarıdan içerisi görülememektedir.